People

  • FILTER PEOPLE BY:
  • Maha Abdelrahim

    1st Grade Teacher

    Jossie Bailey

    2nd Grade Teacher

    Brad Barrett

    Resident Artist, Bass/Cello

    Emily Bitchell

    3rd Grade Teacher

    Kristine Bonsack

    Special Education Coordinator

    Kaylie Carrico

    2nd Grade Teacher

    Frank Casados

    Winds Teacher

    Maggie Cerjan

    Violin & Viola Teacher

    Jeff Chanin

    Reading Specialist (3rd - 8th Grade)

    Félix Chinchilla

    Director of Academics

    John Chistolini

    Chief Operations Officer

    Allison Chow

    Manager of Special Projects

    Danyel Cousins

    School Counselor

    Kendal Cramer

    Learning Specialist

    Ray Flores

    Math Specialist 3rd and 4th grade

    Josh Garver

    Resident Artist, Upper Strings

    Paul Geresy

    Resident Artist, Percussion

    Amanda Goddard

    K2 Teacher

    Maura Goldman-Baker

    Occupational Therapist Consultant

    Josue Gonzalez

    Director of El Sistema

    Matthew Gurecki

    Brass Instructor

    Duevaughn Haley

    Teacher Assistant

    Peter Handy

    Resident Artist

    Tanesha Henry

    K1 Teacher

    Meghan Hines

    Learning Specialist

    Kathleen Jara

    Resident Artist, Upper Strings

    Erin Kelly

    3rd Grade Teacher

    Zach Kent

    8th Grade Humanities Teacher

    Missy Kinch

    2nd Grade Teacher

    Rolda Lawrence

    School Nurse

    Samantha LoPilato

    3rd Grade Teacher

    Nicole Mack

    Principal

    Mike Mahoney

    Building Sub

    Kathy Malone

    1st Grade Teacher

    Jessie Martinez

    5th & 6th Grade Science Teacher

    Taheera Massey

    K1 Teacher

    Amelia Mitter-Burke

    K2 Teacher

    Linda Nathan

    Executive Director, Center for Artistry and Scholarship

    Sam Nowak

    4th Grade Teacher

    Elyse Oliver

    K2, Instructional Support Assistant

    Tess Plotkin

    Resident Artist, Early Childhood Music

    Melissa Psallidas

    6th Grade Humanities

    Alexandria Ramos

    Resident Artist, Early Childhood Music

    Wellete Ramsey

    Operations Assistant

    Nefta Ramsey

    Director of Admissions & Transportation

    Jara Richards

    Math Teacher 5th and 6th Grade

    Maryann Rufo

    Speech & Language Therapist Consultant

    Jahvon Ryan

    Technology Coordinator & Operations Assistant

    Jose Santiago

    Art Teacher

    Paul Sayed

    Manager of Marketing & External Affairs, Conservatory Lab Foundation

    Elizabeth Schibuk

    Science, Grades 7 & 8

    Irvin Scott

    Instructional Support Assistant/ UMass Boston Teach Next Year Fellow

    Rebecca Selenow

    Lower School Counselor

    Jessica Shank

    Learning Specialist

    Hilary Shea

    Coordinator of Professional Learning

    Abby Shea

    K1 Teacher

    Allie Shoemaker

    K2 Teacher

    Randi Stone

    Director of Curriculum & Instruction, Lower School

    Carlos Sulbaran

    Resident Artist

    Sean Sullivan

    Instructional Support Assistant

    Rick Tagliaferri

    Director of Capital Campaign

    Ivy Wagner

    4th Grade Teacher

    Matthew Walczak

    UMass Boston Teach Next Year Fellow

    Amber Walsh

    5th Grade Humanities Teacher

    Allida Warn

    Development Associate, Conservatory Lab Foundation

    Johnny Williams

    Assistant Director of Student and Family Services

    Blaine Yesselman

    Director of School Culture & Strategic Programming